Üyelik Girişi

fen, fen kenti, teknoloji, okul, yazılı soruları, öğrenci, öğretmen, performans görevleri, proje ödevleri, sbs, öss, bu benim eserim, tübitak, buluş, meb, gözlerinize inanamayacaksınız, bunları biliyor musunuz, buluşlar, rehberlik, milli eğitim bakanlığı, sağlık ve beslenme, fıkralar, dünyada ilkler, sınavlar, sınav sonuçları, sınav soruları, fen ve teknoloji haberleri, öğrenci masası, öğretmen masası,2009 öss yerleştirme sonuçları

Soru Hazırlama Kılavuzu

SORU HAZIRLAMA KILAVUZU

Soru hazırlarken en iyi bilinen ve en yaygın yöntem BLOOM'un sınıflandırma modelidir. Bu modellde soru hazırlanırken düzeyler dikkate alınır. Düzeyler;
* Bilgi Basamağı
* Kavrama basamağı
* Uygulama basamağı
* Analiz basamağı
* Sentez basamağı
* Değerlendirme basamağı
Bu basamaklar neyi ifade ettiklerini kısaca açıklamaya çalışalım. Soru hazırlarken de bu husulara dikkat etmek öğrencinin durumu hakkında daha doyurucu bilgi verecektir bizlere.


BİLGİ BASAMAĞI:
Burada bilgi temel alınır. Kavram, olgu, terim gibi öğrencinin bilgi düzeyini ölçecek soru tipleridir. Hücre nedir? Mitokondrinin görevini açıklayınız? Kuvvet nedir? Gibi sorular bilgi basamağında yer alan sorulardır.

KAVRAMA BASAMAĞI:
Bu düzeyde öğrenciden öğrendiklerini açıklama, tahmin etme, kestirme, yorumlama, terimin anlamını söylemeleri beklenir. Bu paragravı özetle. Bu yazıdan ne anladın. Bu gidişle çevre ile ilgili nasıl sorunlar oluşabilir. Gibi sorular kavrama basamağında yer alabilir.

UYGULAMA BASAMAĞI:
Öğrencinin öğrendiklerini ve anladıklarını uygulayabilmeyi ölçen soru tipleridir. Model üzerinde hücrenin ana kısımlarını gösteriniz şeklinde bir soru bu basamak düzeyini açıklamaktadır. Yarım bırakılan kan dolaşım şemasını tamamlayınız. Şeklinde bir soru da uygulama düzeyindedir. Ekosistem modeli oluşturunuz şeklinde soru da bu basamağı uygundur.

ANALİZ BASAMAĞI:
Bu tip sorular öğrencinin daha derin düşünmesini gerektirmektedir. Hücre neden bölünmeye ihtiyaç duymaktadır? Sorusu Analiz düzeyinde bir sorudur. Bağışlılık sistemi zayıfladığında kişi neden hasta olur?

SENTEZ BASAMAĞI:
Bu düzeyde sorular üst düzey düşünme gerektiren sorulardır. Öğrenci bu tip sorularda yaratıcı ve bütünleştirici düşüncelirini kullanabilmelidir.
Çevre kirliğini gösteren bir rapor hazırlayınız. Az su içmek insan sağlığını nasıl etkiler? Gibi sorular örnek gösterilebilir.

DEĞERLENDİRME BASAMAĞI:
Yüksek düzey sorulardan oluşur. Üst düzey düşünme gerektiren bir düzeydir. Bir çok doğru cevabı olabilir. Öğrencinin kendi görüş ve değer yargılarını ortaya çıkartan düzeydir. Basit makineleri kullanarak tuz ile şekeri ayrıştıran bir düzenek nasıl oluşturulabilir? Küresel ısınmanın dünyamıza etkilerini nasıl değerlendiriyorsunuz.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam3
Toplam Ziyaret103864
HAYAT KIRTASİYE
ziyaretçilerimiz
Güneş Enerjisinden Elektrik